SVD Dragunov Real Sword

recenze

Sniperblog | Vybavení | SVD Dragunov Real Sword

Snad každý kdo se zajímá o taktiku, výcvik a zbraně odstřelovačů už někdy četl, nebo slyšel o samonabíjecí pušce SVD Dragunov a dlouze se o ní rozepisovat nemá moc velký smysl. Ale jen pro představu těm, kteří snad o ní ještě neslyšeli. Puška byla zavedena do výzbroje Sovětské armády v roce 1963 a následně jí začaly používat i další státy Varšavské smlouvy. V naší armádě byla zavedena během 70 let, jako náhrada za odstřelovací pušku vz.54 a používá se do současnosti. Puška používá náboje ráže 7.62.x54, ale pro přesnější střelbu jsou pro zbraň vyráběny speciální náboje se střelou o hmotnosti 9,8 g. Zbraň má zásobník na 10 nábojů.

Pro zbraň byla vyvinuta optika PSO-1 s pevným čtyřnásobným zvětšením, která je uchycena na boční montážní liště z levé strany. Záměrný kříž této optiky lze za zhoršených světelných podmínek přisvětlit pomocí lampičky napájené bateriovým zdrojem uloženým v základně optiky. Pro střelbu v noci nebo za zhoršené viditelnosti lze použít noční zaměřovač NSPUM nebo NSPU-3 ruské konstrukce. V současné době jí lze ale osadit prakticky čímkoli díky speciálním montážím.

SVD Dragunov a hejkal Sniper
SVD Dragunov Real Sword airsoft

Dle mého názoru SVD Dragunov nelze považovat za odstřelovací pušku v pravém slova smyslu, i když jí spousta lidí za plnotučnou odstřelovací pušku považuje. Samonabíjecí zbraň bude jen těžko dosahovat takové přesnosti, jako zbraň opakovací (s ručně natahovaným závěrem). Účinný dostřel, se u této zbraně uvádí na 800m. Realita je trochu jiná a zkušený střelec s ní bude schopný zasahovat cíl na vzdálenosti do 600m, ale i tak se jedná o solidní zbraňový systém, který dokáže spolehlivě vyřazovat klíčové cíle na větší vzdálenosti, než klasické útočné pušky. V každém případě se jedná o zbraň velmi odolnou a spolehlivou, která byla prověřena v mnoha bojových konfliktech po celém světě.

Airsoftová verze od Real Sword

Real Sword si zakládá na výrobě zbraní, které jsou naprosto shodné s originálem a tahle skutečnost se jim zatím daří. V okamžiku, kdy tuhle krasavici vyndáte z krabice, změní se výraz vaší tváře v němý úžas. Měl jsem možnost se s reálnou zbraní poměrně dobře seznámit, a proto mohu při srovnání s její airsoftovou verzí jen chválit, chválit a zase chválit. Real Sword odvedl skutečně pořádný kus práce a na samotné konstrukci zbraně nenajdete jediný kousek slitiny, hliníku nebo jiného křehkého kovu. Vše je poctivá a těžká ocel a dřevo.

SVD Dragunov Real Sword airsoft
SVD Dragunov Real Sword airsoft
SVD Dragunov Real Sword airsoft
SVD Dragunov Real Sword airsoft
SVD Dragunov Real Sword airsoft

Zbraň mám doma více jak dva roky a za tu dobu už dostala při výcviku a na akcích pěkně za uši. Odolnost a pevnost zbraně je nadstandardní a člověk z ní má pocit, že se nedá zničit. Předpažbí a pažba jsou z velice pěkného, ale zároveň odolného dřeva. Předpažbí je stejně jako u originálu složené ze dvou polovin a vkládá se do něj akumulátor. Ke zbrani je jeden tlačný zásobník na 96 kousků “projektilů“, který funguje a podává munici spolehlivě. Ke zbrani také dostanete sadu pro čištění a klíč na seřizování pevných mířidel.

No a co střeva? V mnoha směrech se jedná o atip, takže používat díly z jiných AEG moc nelze. Mechabox je nové verze se 4mi ozubenými koly a prodlouženou vzduchotechnikou, kola jsou na 7mm ložiscích a v základu by měla zbraň dosahovat 130m/s (to nemám ověřené). Nicméně vnitřní konstrukce a díly jsou již v základu připraveny na upgrade, takže vám stačí částka do 2000kč na výměnu hlavně + silnější pružinu a úsťová rychlost se zvedne na hodnotu kolem 180m/s. Při takovém upgradu to však vyžaduje silnější baterii, která se i tak vejde do předpažbí a zbraň funguje zcela spolehlivě. Zbraň mi po této úpravě střílí bez jediné závady dva roky.

SVD Dragunov Real Sword airsoft
SVD Dragunov Real Sword airsoft
SVD Dragunov Real Sword airsoft
SVD Dragunov Real Sword airsoft

Díky dlouhé hlavni (650mm) je zbraň opravdu přesná i na větší vzdálenosti. Velkou výhodou je možnost opakovat výstřel bez nutnosti nabíjení a ztráty cíle v optice. Zbraň funguje stejně jako originál, takže dávkou si z ní nezastřílíte.

Popisovaná zbraň je osazena optikou POSP 4X24M se záměrnou osnovou SVD. Jedná se o mimořádně kvalitní a odolnou optiku, která si se zbraní dobře rozumí a svojí funkci plní dokonale. Pokud hledáte nejvěrnější a nejlepší airsoftovou verzi SVD Dragunova na trhu, tak je to rozhodně Real Sword!

SVD Dragunov Real Sword airsoft
SVD Dragunov Real Sword airsoft
SVD Dragunov Real Sword airsoft
Autorem recenze je Kali z TRON Pardubice, děkujeme!
Posílat novinky e-mailem