Zimní bunda Snugpak Sleek Elite

recenze

Sniperblog | Vybavení | Snugpak Sleeka Elite
Recenze na zimní bundu v létě? Ne, nezbláznili jsme se, myslíme to vážně.

Značka Snugpak už má docela slušnou historii, kterou si můžete přečíst třeba na jejich webu. Stručně řečeno, je to poctivý britský výrobce zimního oblečení, který je oblíbený mezi odstřelovači a vojáky po celém světě. Bunda Sleeka Elite se dá považovat za ideální volbu do českých podmínek.

Snugpak Sleeka Elite
Snugpak Sleeka Elite

Sleeka Elite

Jedná se o základní model z nabídky Snugpaku, který mi přijde naprosto ideální do českých podmínek. Teplejší bundy už jsou hodně extrémní, v těch můžete třeba na čtyřkolky do Grónska nebo tak něco, ale u nás je skoro nevyužijete. Naopak lehčí bundu než Sleeku bych taky nechtěl, toto je prostě tak akorát. Výrobce udává komfort -5°C a extrém -10°C, ale to jsou jen takový orientační údaje, záleží samozřejmě na dalším oblečení a takto samo o sobě tomoc neznamená. Verze Elite má odolnější látkou zesílená ramena a rukávy, což rozhodně doporučuji. Látka na celé bundě je extrémně lehká a na loktech by se mohla časem snadno poškodit.

Velmi podobná jako Sleeka je bunda Softie, ta je o něco lehčí a jednodušší, jinak se liší jen v pár detailech. Často se s ní setkáte v armádních výprodejích bez značky Snugpak za dost směšné ceny. Může se jednat o Snugpak ale i o licenční výrobu u jiného výrobce, což je asi jedno, ale my co máme rádi hezký štítky na oblečení, máme v tomhle jasno ;)

K bundám se dají do kompletu pořídit i podobné kalhoty. V těch už se skutečně nedá skoro vůbec chodit, vedro je v nich extrémní, ale pro plazení v zimě nebo na nějaké studené pozorovačky je to skvělá věc.

Snugpak Sleeka Elite

Teplo

To že je v zimní bundě teplo je určitě fajn, ale v této je teplo vážně hodně. Použité materiály jsou stejné jako u kvalitních spacáků (které Snugpak taky vyrábí) a snadno se může stát, že při pohybu vám bude vážně vedro. Když jsou teploty lehce nad nulou, dá se nosit tato bunda jenom s vhodným termoprádlem a budete v pohodě. Při nižších teplotách je samozřejmě nutné dopnit oblečení o další vhodnou vrstvu (prodyšná mikina), nebo použít bundu jako druhou vrstvu pod goretexový převlečník. Pak vám zima prostě nebude.

V létě tuto bundu oceníte především při jasných chladných nocích a ránech. Do hor si ji beru v podstatě vždy. I kdyby bylo přes den vážně teplo, tak v noci se často hodí mít Snugpak po ruce. Především při taktických úkolech když nemůžete spát ve spacáku, se vám slušná teplá bunda hodí i na přespání. Bundu samozřejmě využijete i pod hejkalem při dlouhém nočním pozorování. V neposlední řadě se hodí jako záloha pro kohokoliv kdo v terénu utrpí nějaké zranění a potřebuje víc zahřát.

Snugpak Sleek Elite

Odolnost proti vodě

Když je bunda nová, tak v dešti i sněhu vydrží docela hodně, ale impregnace se celkem rychle odře a pak rozhodně nečekejte zázraky. V případě deštivého počasí není dobré nosit Snugpak jako vrchní vrstvu, ale oblíct si ji pod maskáče, pod goretex, pod parku…

Naopak velkou výhodou moderní výplně z dutých vláken je slušná izolační schopnost i když je bunda vlhká nebo promočená. Oproti mokrým maskáčům poznáte vážně velký rozdíl.

Pokud se vám někdy stane, že máte všechno oblečení promočené a potřebujete dál fungovat, tak doporučuji oblíct si bundu Snugpak co nejblíž k tělu a přes ni třeba maskáče. Určitě se zapaříte, ale celkově by vás promočené oblečení v této kombinaci nemělo nijak fatálně omezovat.

Snugpak Sleek Elite

Další vlastnosti

Hmotnost a objem jsou překvapivě nízký. Když si vezmete bundu Snugpak Sleeka poprvé do ruky, máte pocit, že si z vás někdo dělá srandu a „že tohle nemůže zahřát“. Ale zahřeje. Díky nízké hmotnosti, se nejen velmi pohodlně nosí, ale můžete ji mít neustále připravenou v batohu. Nezabere moc místa a s hmotností pod 1kg vás nebude moc zatěžovat. (na poslední fotografii by šel balíček ještě asi o 25% stáhnout kompresními popruhy)

Spodek bundy si můžete stáhnout pruženkou, takže vám nebude foukat na záda a ještě víc se tím zlepší tepelný komfort ve špatném počasí. Gumičkou jsou stažené rukávy i límec.

Myslete na to, že kombinace tenkého nylonu a polyesteru nemá téměř žádnou odolnost proti ohni, takže se nikdy nesnažte bundu sušit u plamene. Stačí i malá jiskra a bunda se poškodí. Hořet sice nezačne, ale okamžitě se propálí.

Snugpak Sleek Elite
Snugpak Sleek Elite

Závěr

Bundu Snugpak Sleeka Elite docela intenzivně používám víc než 5 let a neměnil bych. Výplň samozřejmě už teď není tak nadýchaná jako u nové bundy, ale zatím nevidím důvod poohlížet se po nové. Rozhodně se jedná o kvalitní profesionální výrobek, který stojí za zvážení.

Cena v Anglii se pohybuje okolo 70 liber za originální Snugpak (ebay). Pokud byste chtěli bundu z armádního výprodeje, tak se na ebay.co.uk dostanete i pod 30 liber Buy it now.

Chcete echo až tu bude další recenze?

Posílat novinky e-mailem

Vybavení probereme i na workshopu

Informace o akcích