Naučte se zamaskovat

pomocí vegetace

Sniperblog | Taktika | Naučte se maskovat přírodní vegetací
Kvalitní hejkal maskuje slušně i sám o sobě, ale když ho vylepšíte místní vegetací, tak vážně snadno zmizíte. Není na tom nic těžkého, tak pojďte mrknout na pár komentovaných ukázek.

Obecně

Místní vegetace je skoro všude, samozřejmě kromě pusté pouště, zástavby apod. ale o tom někdy příště. V běžných podmínkách se nějaká vegetace nachází vždy. Někdy je pro maskování lepší, jindy horší, někdy taková že hejkala vylepšovat nemusíte, zkrátka není zde univerzální návod, ale dáme vám pár rad a doporučení.

Zaprvé je dobré si uvědomit, že není smyslem maskování vypadat úplně stejně jako zem na které ležíte, někdy je vážně zbytečné snažit se o úplnou dokonalost. To souvisí i s taktikou pohybu a výběrem místa na pozorování (na to se podíváme jindy). Pokud byste se snažili zamaskovat naprosto dokonale, tak byste se v podstatě nemohli pohybovat, protože v běžném lese může být třeba každých 50m jiné prostředí. Hodí se, když víte jak přesně vypadá místo na kterém ztrávíte nejvíc času (pozorovací bod apod.) a k němu maskování uzpůsobit, ale při přesunu se spokojte s kompromisem.

 

Nepoužívejte vegetaci přímo přesně z místa pozorování, nechcete přece, aby vás prozradila posekaná tráva nebo ulomená větvička. Vždy sbírejte vegetaci na vhodném místě jehož poškození vás neprozradí a snažte se prostředí poškodit co nejméně a co nejnenápadněji. Dejte si pozor především na velké vysekání plochy trávy, ostře zalomené větvičky stromů (jsou téměř bílé), ve velké míře otrhané listí apod.

Na hejkala můžete vegetaci připevnit různě, využijte gumová očka, zastrkejte trávu a větvičky za síť nebo přivažte vegetaci přímo samotnou jutou. Obecně dávejte větší důraz na maskování hlavy, ramen a horní poloviny těla. U noh si zamaskujte především boty, vegetaci na ně připevníte třeba gumičkou.

Nepoškozujte chráněné krajiné oblasti, národní parky a rezervace.

Návod na maskování
Návod na maskování

Jehličnatý les

Máme dva základní druhy smrkových lesů – vysoký a nízký. Ve vysokém je často béžovo-hnědé podloží s minimem jiné vegetace, občas s nějakým houštím. Většinou zde velmi dobře maskuje i hejkal ve vhodné barvě bez vegetace, protože juta svým tvarem a strukturou připomíná polámané větvičky. Maskování můžete vylepšit právě tenkými větvičkami. Není to příliš pohodlné maskování, ale funguje. Jednoduše na hejkala přivážete trochu tenkých suchých větviček, suchých křovin a travin. Často bývá takový les podrostlý suchou trávou, která je na maskování skvělá. Zelené větve stromů používejte jen minimálně (hlavně v létě), jinak by mohly v hnědém prostředí svítit.

V suchém lese často stačí samotný hejkal

Využití velkého množství suché trávy pro maskování v relativně otevřeném lese.

V nízkém jehličnatém lese se snadno zamaskujete zelenými větvičkami a podle situace opět i suchou trávou. Výhoda nízkého jehličnatého lesa je velmi krátká viditelnost, takže není až tak zásadní maskování při přesunu (často se zřejmě v takovém lese budete přesunovat bez hejkala). Ovšem při pozorování z okraje nízkého smrkového lesa je perfektní maskování naprosto zásadní a platí zde, že radši víc než míň. Prakticky k maskování využijte cca 30cm větvičky, na hlavu samozřejmě menší. Ve smrkovém lese se snažte zakrýt větší plochu hejkala plochými větvičkami. V borovicovém je lepší spíš vytvářet z větviček trsy, které výrazně rozruší siluetu.

 Často jsou tyto lesy podrostlé borůvčím, které je k maskování dokonalé, protože skvěle drží tvar, nezvadne, dlouho neopadá a dá se použít k občerstvení, ale jeho poškozování je asi nelegální, tak to nedělejte…

Při přesunu bez hejkala využijte vegetaci (nebo přímo hejkala) hlavně k zamaskování batohu, který vás výrazně zakryje při každém zakleknutí.

Hejkala nemusíte vegetací zakrýt úplně. Když se v lese podíváte na zem, taky není jednobarevná. Důležité je rozrušit tvar a sladit barvy.

Listnatý les

Zde už je to složitější, protože utržené listí časem uschne, zvadne a upadne, proto musíte maskování často kontrolovat a obnovovat (nebo zálevat?…). V létě bývají tyto lesy výrazně zelené a plné nejrůznější vegetace. Zároveň tato vegetace skvěle skryje váš pohyb, ať už na sobě máte cokoliv. Především je proto důležité zamaskovat hlavu a ramena, které budete z porostu zvedat při pozorování i při přesunu. Při dlouhodobějším pozorování samozřejmě maskujte celou postavu. Využívejte v podstatě cokoliv co najdete, trávu, listí, větvičky, ale snažte se vyhýbat takovým listům, které jsou ze spodní strany bílé nebo jinak „svítící“, mohly by vás hodně rychle prozradit.

Listí

V listnatém lese využijte velké množství různé zelené vegetace.

Od podzimu do jara, kdy je listnatý les suchý, platí zhruba to samé jako u vysokého jehličnatého lesa. V dubovém nebo bukovém lese můžete i v zimě narazit na stromy se suchými listy, k maskování jsou sice skvělé, ale relativně rychle při pohybu opadají. Hodí se spíš jen na statičtější využití.
Listí

V zimě v suchém lese vylepšete hejkala suchými větvičkami a trávou.

Smíšený les

Ve smíšeném lese smícháte to co je napsáno o jehličnatém a listnatém. Improvizujte a stále myslete na to, že při přesunu nepotřebujete dokonalé maskování. Nemůžete se každých 100m přemaskovávat, když chcete urazit pár kilometrů. Pečliví buďte především při maskování místa pozorování. Rozhodně nechcete být ve smrkových stromečkách zamaskovaní kapradím, zelenou trávou a bukovou větví, to už je pak lepší čistý hejkal.

Maskování ve smíšeném lese

Kombinace listí a borůvčí.

Maskování ve smíšeném lese

Opět je vidět, že nemusíte hejkala zakrýt úplně celého, ve smíšeném lese prakticky stačí zamaskovat 50% plochy.

Otevřený prostor

Na otevřeném prostranství je správné maskování mnohem důležitější než v lese, protože vás nic jiného nekryje, každý pohyb je docela dost vidět a nepřesnosti v barvě a tvaru maskování vás můžou snadno prozradit. Často jsou tyto plochy porostlé travinami, což je dobré, protože ty maskují skvěle a snadno se používají. Na množství nešetřete, jen si dávejte pozor na směr travnatých trsů, aby odpovídaly realitě když si lehnete. To platí především v hodně otevřeném prostoru kde skutečně nic jiného než tráva neroste. V místech, která jsou otevřená jen částečně a jsou třeba kombinovaná se stromky a keři, můžete maskování mít zase trochu namíchanější.

Suchá tráva

V otevřeném travnatém prostoru využijte k maskování velké trsy trávy.

Maskovací nástřik Invisible Gear Dirty

Vegetaci využijte i k maskování zbraně, pomůžou vám k tomu třeba malé gumičky.

Běžte to zkusit

Na internetu se tyhle věci nenaučíte. Teď je potřeba vzít hejkala nebo aspoň maskáče (jestli hejkala nemáte, tady si můžete vybrat) a běžte to do lesa zkusit. Až vám bude polská trhačka borůvek zajíždět hřebenem do zad, děláte to dobře!

Ještě na toto téma chystáme video,  tak sledujte náš Facebook, ať vám to neuteče. Nebo si přihlaste odběr sniperblogu, to je tutovka ;)

Facebook Invisible Gear
Posílat novinky e-mailem
Jak se zamaskovat na horách