Maskování obličeje 2

Jakou si vybrat kuklu

Sniperblog | Taktika | Maskování obličeje 2 – Kukla

Nezamaskovanej obličej je průšvih, to už jsme psali v návodu na maskování obličeje barvama, takže základ víme. Pojďme se mrknout na další možnosti maskování hlavy – na kukly, síťoviny a tak dále. Někdy se zkrátka nehodí zašpinit se. Třeba když potřebujete mít možnost rychle se převlíct do civilu (to je taky dost dobrý maskování mimochodem). Případně když je chladnější počasí, tak kukla i šikovně zahřeje a to se hodí.

Materiály

  • Pletená kukla – dobrá na zimu, jinak spíš ne, dneska už existují lepší materiály. Nevýhodou je velký objem když ji chcete někam sbalit, třeba v kapse kalhot fakt překáží. Pokud ale chcete něco na hory do sněhu kde si to ještě navíc zadejcháte párou a ono to zmrzne, tak pletený materiály (není to vlna, ale nějakej plast) se v tomto prostředí chovají dobře.
  • Nomex – nehořlavé kukly jsou super pro policii, opraváře Formule1 a dají se použít i do lesa. Materiál to ale není nijak zvlášť pohodlnej, řekl bych i zastaralej, v létě vám bude vedro a docela pomalu schne.
  • Bavlna – tenký materiál, který nenabídne žádný velký komfort a je vhodný spíš jen na méně horké léto. V zimě nezahřeje, ve vedru se budete zbytečně potit v látce, která pomalu schne a neodvádí moc potu od těla.
  • Funkční vlákna – moderní sportovní materiály odvádí pot od těla, takže v létě ochlazují, v zimě zahřejí. Jsou to velmi lehké materiály (někdy až extrémně) a pokud chcete látkovou kuklu, berte toto. U sportovních výrobců je ale trochu problém se sháněním nějaké vhodné barvy, dřív vyráběl český Klimatex super olivové kukly, ale už je v nabídce nenajdete. Doporučit ale můžu například americkou značku Under Armour, jejich kukla je tenká asi jako hedvábné dámské kalhotky, nic pohodlnějšího si nemůžete představit ;)
  • FROG – funkční materiál s nehořlavou úpravou z výbavy USMC, můj favorit viz dále.
  • Síťovina – látkové kukly mají všechny jednu společnou nevýhodu, pokud hrajete airsoft nebo při střelbě nosíte ochranné brýle, můžou se vám při nošení kukly zamlžit. V síťované kukle se vám ale brýle mlžit nebudou (leda stejně tak jako bez kukly) a ani se v ní nebudete moc potit. Navíc síťovina lépe maskuje než „rovná“ látka. V zimě ale nezahřeje a samozřejmě výrazně profoukne.

To by měly být všechny materiály, které se na kukly používají, nebo alespoň ty nejdůležitější. Každý má něco a asi jako u každého oblečení platí, že moderní výrobky nabídnou větší komfort než ty zastaralé. Z pohledu maskování jako takového zde velké rozdíly nejsou, pouze síťovina je o něco lepší než běžná látka. Dál se tedy budeme věnovat barvám.

Černá

Blbost, to do lesa nechcete. Obličej bude vidět víc než nezamaskovanej. Pokud ji ale chcete jen na zahřátí nebo jen na noc, tak jako základ dobrý.

Zelená

Dobrá volba, ale nečekejte zázraky, stejně jako černá se tato kukla hodí spíš na zahřátí v noci než na nějaké serioznější maskování. Nicméně slušná oliva svůj účel splní a je lepší než nezamaskovaný obličej.

Béžová

Maskuje hlavně v poušti nebo v suchém prostředí, využití má i v zimě a na podzim. V této barvě nejčastěji narazíte na již zmíněnou kuklu FROG, která má navíc opravdu vychytaný tvar a střih. V běžném lese se dá dobře využít spolu s hejkalem, jehož kapuce docela dost ztmavuje obličej, pak se z béžové stává hnědá a kukla je srovnatelná s olivovou.

Bílá

Do sněhu.

Maskáčová

Slušný maskovací vzor může plnohodnotně nahradit kamuflážní barvy na obličej. Pokud navíc zkombinujete maskáčový potisk a síťovinu, tak dost možná už nebude na hlavu chtít nic jinýho.

Barakuda (sniperšála)

Většinou se nosí kolem krku, ale můžete si ji hodit přes hlavu (pod klobouk, který ji udrží na svém místě) a máte perfektně zamaskovaný obličej. Při zaujetí nějakého pozorovacího stanoviště navíc může posloužit i k zakrytí zbraně či jiného vybavení. Nevýhodou je to, že fakt špatně drží tvar a při delším přesunu vás začne dost otravovat tím jak pořád někam padá a posouvá se.

Klobouk se síťkou před obličejem

Jednoduše našitý kousek barakudy na krempu klobouku před obličejem může být taky velmi dobrou alternativou k maskovacím barvám, ale spíš je lepší jako jejich doplnění. Hlavní výhoda této vychytávky je v tom, že nemáte pod krempou klobouku stín v obličeji, takže si vás nikdo nevšimne kvůli tmavému fleku.

To je všechno

Teda snad, snad jsme na nic nezapomněli a jestli jo, napište nám to třeba na Facebook. Taky se rádi dozvíme něco nového.

Zmíněné síťované kukly nově zařazujeme do naší nabídky a to ve dvou provedeních – maskáčová MC a olivová vyrobená z US army sniperšály. Maskáčové budou ve stálé nabídce, olivová je pouze do vyprodání zásob (za nižší cenu), protože ty maskovaný jsou prostě lepší úplně ve všem ;)

Přihlaste si odběr novinek
Kupte si naši novou kuklu
Zpět na sniperblog